Czym jest eko żywność? Poznaj bio żywność!

Bio żywność – zwana także eko żywność albo organic – to produkty spożywcze najwyższej jakości, wytwarzane bez używania sztucznych nawozów czy chemicznych środków ochrony roślin. Bio żywność pochodząca od zwierząt stanowi gwarancję, iż zwierzęta te nie dostawały sztucznych dodatków do paszy. Bio żywność ma więcej wartości odżywczych niż zwykła. Przekonaj się, jaka jeszcze jest eko żywność!

W jakich warunkach powstaje ekologiczne jedzenie?

Aby produkty ekologiczne zyskały to miano, w całym procesie powstawania – od uprawy/hodowli, przez produkcję, po transport – muszą zachodzić warunki ściśle określone przez Unię Europejską. Bio żywność obejmują m.in. następujące obostrzenia:

  • podczas uprawy roślin nie wolno stosować sztucznych środków ochrony (m.in. pestycydów). Aby zabezpieczyć plantację przed szkodnikami i chwastami, a także zwalczać choroby, należy korzystać z metod biologicznych i agrotechnicznych,
  • podczas zagospodarowywania terenu uprawy roślin/hodowli zwierząt należy zostawić zastane zbiorniki wodne, w razie konieczności zaś wybudować nowe,
  • roślinna eko żywność wymaga naturalnych nawozów zielonych, kompostu i obornika, dzięki czemu gleba zachowuje optymalne właściwości,
  • hodowla zwierząt musi odbywać się bez wspomagania hormonami, antybiotykami, paszami innymi niż te pochodzące z eko gospodarstwa.

Produkty ekologiczne są owocem złożonego systemu zarządzania gospodarstwem, w którym kładzie się nacisk na ochronę środowiska i zasobów naturalnych, różnorodność biologiczną, dobrostan zwierząt i naturalne metody produkcji.

Jakie właściwości mają spożywcze produkty ekologiczne?

Nie ulega wątpliwości, że dzięki przejrzystym warunkom powstawania bio żywności i „czystym składom” takie produkty są bogatsze w wartości odżywcze, witaminy i minerały względem konwencjonalnych odpowiedników. Mają naturalny smak, ponieważ nie używa się w nich syntetycznych wzmacniaczy. Ekologiczne jedzenie nie zawiera składników modyfikowanych genetycznie. Podczas produkcji nie zostaje poddane promieniowaniu jonizującemu.

Skąd wiadomo, że bio żywność rzeczywiście jest ekologiczna?

Jeżeli na produkcie spożywczym zobaczysz jedno trzech określeń: bio, eko albo organic, oznacza to, że masz przed sobą ekologiczne jedzenie. Stosowanie tych określeń na produktach konwencjonalnych jest zakazane (i kontrolowane). Gospodarstwa eko są certyfikowane, a potem wielokrotnie sprawdzane. Kontrole przeprowadzane są również w zakładach przetwórczych, firmach importujących i transportujących. Bio żywność na każdym etapie – od powstania po trafienie do sklepu – musi pozostawać w rękach przedsiębiorców eko.

Drugi sposób na rozpoznanie eko żywności to sprawdzenie, czy znajduje się na niej logo Euroliścia (ekologiczne logo Unii Europejskiej). Obok logo znajdziesz numer jednostki certyfikującej, której podlega producent, i ogólną lokalizację rolnictwa. Dowiesz się, czy pochodzi z UE, czy spoza UE.

Gdzie kupować eko żywność?

Produkty ekologiczne muszą zawierać minimum 95% składników ekologicznych. Znajdziesz je w różnych sklepach, nie tylko ściśle bio. Ale uwaga! Jeśli zajrzysz do działu ze „zdrową żywnością” w supermarkecie, nie powinieneś z góry zakładać, że jest tam wyłącznie bio żywność. Koniecznie zwracaj uwagę na etykiety i oznaczenia.

Polecamy kupowanie w sprawdzonych sklepach ekologicznych, takich jak ekosferaonline.pl. Znajdziesz u nas podstawowe produkty takie jak pieczywo, mięso, nabiał czy owoce i warzywa, ale również dodatkowe: ciasta i ciasteczka, wina i piwa, świeże owoce morza. Zachęcamy do składania zamówień na pyszne i zdrowe produkty ekologiczne.